jak

Všichni toužíme po úspěchu, výjimečném výsledku a vítězství. Projekt Zlaťáci pomáhá dětem najít jejich vlastní talent a nadání. Žáci 2. stupně ZŠ a dětských domovů (DD) mají možnost zapojit se do celostátních soutěží ve foodstylingu, zpěvu, tanci a v hraní deskových her, a tím ukázat svoji kreativitu. Přejeme vám hodně zábavy!
Noemova archa i kolotoč. Děti stavěly sochy z jídla

Děti zanevřely na zdravou stravu, doma si ji samy nepřipravují. Napravit se to snaží kuchařská show Zlaťáci v kuchyni, do které jsou zapojeny tisíce dětí ze základních škol a dětských domovů. Úkol není snadný: z různých druhů ovoce a zeleniny udělat jedlou sochu.

PRAHA, 1.6. "Napadlo nás, že jestli existuje způsob, jak děti zkamarádit s ovocem a zeleninou, tak je to hrou a zábavou," vysvětluje organizátorka soutěže Eva Kotrašová. Na začátku děti dostávají stejné suroviny, z nich mají postavit sochu na zadané téma. Platí také pravidlo, že by výsledek měl jedlý. V druhé části soutěže tvoří sochy z vlastních surovin na volné téma. Nejpovedenější dílo vybírá odborná porota.

V sobotu se konalo na pražské Ladronce finále Zlaťáků, ve kterém se střetly děti z Čech. Ty své výtvory nejprve poslaly na internetové stránky soutěže: "Zájem nás překvapil, sešlo se přes 400 týmů a jejich soch. Třicet finalistů vybrali návštěvníci webu hlasováním," říká Eva Kotrašová. Následovat bude finále moravské a slezské.

Zadaným tématem byl "Den dětí", na které děti reagovaly po svém. Některé postavily obří kolotoč, jiné cirkus nebo fotbalové hřiště. "Trénoval jsem to dost dlouho, se zbytkem týmu jsem se i scházel, aby jsme byli sehraní. Mamka mě musela naučit strouhat mrkev, jde to dost těžko," popisuje své kulinářské starosti devítiletý Honza Jína z Prahy, který se dvěma spolužáky ve finále vyráběl postavu fotbalisty.

Porota výtvory nehodnotila jen po estetické stránce. "Zaměřuji se i na to, jestli jsou dětmi vybírané suroviny zdravé a vyvážené," varoval v úvodní řeči mistr kuchař Martin Kudlík, jeden z porotců. Cenily se ale i originální nápady. Velký dojem tak udělaly na porotce dívky z jazykové školy v Karlových Varech. Postavily totiž repliku Noemovy archy se zvířaty, která jsou v současné době na pokraji vyhynutí. Nakonec si odnesly celkové druhé místo.

Pohár pro vítěze v kategorii základních škol putoval na ZŠ Ohradní, mezi dětskými domovy byla nejlepší trojice chlapců ze Solenice. "Turnaj se povedl, další nás teprve čekají. V plánu je i velká soutěž ve zpěvu a malování," prozradila Petra Režná z Nadačního fondu Albert.

vysledky